Ankara gibi büyük bir şehirde, ticaret olsun, eğitim olsun her sektör büyük gelişimler göstermektedir. Bu büyük gelişimlerden biri de ikinci el eşya alımlarında meydana gelmektedir. Ankara’ da ikinci el eşya alan dükkânlar ve insanlar bolca bulunmaktadır. Bunun temel nedenleri de nüfusun oldukça kalabalık olmasından kaynaklanmaktadır. İkinci el eşyayı genelde bekârlar, öğrenciler ve ekonomik durumu iyi olmayan kişiler tercih etmektedir, çünkü oldukça ucuza mal olur ve kimsenin kesesine bir zarar vermez. İkinci el eşya alan dükkânlar, ev taşırken ya da eşya yenilerken bunları satmak isteyenlerden alırlar ve düşük karlar ile bu eşyaları almak isteyen kişilere satarlar.

Bekârlar, kullandıkları eşyaların yeni ya da eski olması ile ilgilenmezler, kendilerine yetecek kadar ve ekonomik olacak şekilde eşyalarını ikinci el eşya satan dükkânlardan karşılamak isterler. İkinci el eşyayı en çok kullananlar ise şüphesiz ki öğrencilerdir, öğrencilerin zaten genellikle maaşları yoktur ve ailelerinin gönderdiği paralar ile geçinmeye çalışırlar. Bu durumda da sıfır eşyalar alarak bütçelerini zorlamazlar ve ikinci el eşya alarak ihtiyaçlarını karşılarlar. Öğrencilerin ikinci el eşya almasındaki nedenler arasında kısa süreli kullanım da bulunmaktadır, öğrenciler kimi zaman 2 yıl kimi zaman ise 4 yıl okudukları için kaldıkları şehirde sürekli değillerdir. Hatta bazı öğrenciler, ilk yıl kaldığı yeri beğenmeyip yer değiştirmek istiyor, bu nedenle de sıfır eşya alıp sürekli taşıyarak eşyalara zarar vermiyor ve daha az masraf ediyorlar. Ankara’da birçok üniversite olduğu için de öğrenci sayısı bir hayli fazla ve bu durum da ikinci el eşya piyasasını oldukça canlandırıyor. Hatta ikinci el bir eşyayı belki onlarca öğrenci kullanabiliyor ve aynı eşya birçok insanın işini görmeye yarayabiliyor.

Eğer Ankara’ da yaşayacaksanız ve ikinci el eşyaya ihtiyacınız varsa, eski eşya alan dükkânları araştırın ve size en uygun fiyatlı ürünü seçerek gereksiz masraflardan kaçının. Küçük şehirlerde bu piyasa fazla bulunamasa da, Ankara gibi bir Başkent’ te eski eşya piyasası bir hayli iyi ve istediğiniz eşyaları bulmakta zorlanmayacağınız da bir gerçek.